10 tipů jak přežít návrat do REALITY

Během posledního půl roku jsem se zúčastnila hned několika vícedenních seminářů. Na takovémto druhu akcí se dá pozorovat jeden zajímavý fenomén – čím blíž je konec, tím větší jsou obavy a nervozita z návratu zpět k “běžnému životu”

Určitě to taky znáš. Strávíš několik intenzivních dnů se skupinou podobně smýšlejících lidí. Dostane se ti přijetí, podpory, lásky a pocitu bezpečí. Začneš pracovat se svými hlubokými a skrytými tématy, cítíš že to je to pravé – to jak chceš a potřebuješ žít.

Dny plynou a blíží se návrat domů. Cítíš obavu z nepřijetí, ze ztráty energie, z odsouzení a možná i z toho, že se tvůj život zase vrátí do těch starých zajetých kolejí. 

Nevím jak ty, ale já tohle fakt nechci. Proto jsem pro tebe sepsala 10 tipů, které ti mohou s tvým návratem do reality pomoci:

  1. RITUÁL – vytvoř si každodenní rituál, který ti pomůže udržet se v příjemné energii – můžeš tančit, zpívat, jít do přírody, dát si studenou sprchu nebo cokoli jiného, co tě propojí s tvou energií a pomůže ti udržet náboj a jiskru. 
  1. LASKAVOST – vnímej své tělo a to, jak se cítíš. Netlač na sebe. Odpočívej a dej si dostatek času vše vstřebat. Není potřeba měnit celý tvůj dosavadní život. Můžeš si vytvořit deník vděčnosti, do kterého si budeš pravidelně zapisovat, za co jsi vděčný/á.
  1. V situacích, ve kterých se cítíš nekomfortně a chceš je změnit vstup do POZICE POZOROVATELE – zkus reagovat jinak a sleduj, co se děje ve tvém těle. Také se můžeš zaměřit na to, jak na změny reaguje tvé okolí.
  1. PŘIJETÍ– přijímej se tak jak jsi a zároveň přijímej své okolí. Nesnaž se tlakem změnit okolní svět –  zaměř se na svou vlastní změnu. Skrze tu můžeš ke změně inspirovat i své okolí. 
  1. KMEN– setkávej se s lidmi z kmene (těmi, kteří byli na dané akci s tebou), sdílej, podporuj a nech se podpořit. Využít k tomu můžeš třeba i mužské a ženské kruhy ve tvém okolí.
  1. DOTEK – dotek ti pomůže zůstat ve spojení s tvým vlastním tělem – dotek můžeš dávat i přijímat- zkoumej co se ti líbí. Setkávej se na Masážních chrámech a dotekových večerech. 
Užij si dávání i přijímání doteků. Spoj se se svým tělem.
  1. Neustále si zvědomuj to, jak se chceš ve svém životě cítit. STŮJ SÁM/SAMA ZA SEBOU a přijmi odpovědnost za svá rozhodnutí. 
  1. Nesnaž se okolí přiblížit, co se na semináři dělo skrze technické popisy. Zaměř se na popis svých emocí a toho, co ti tyto prožitky přinesly do života.
  1. ROZVÍJEJ SE DÁL. Hledej cesty k větší spokojenosti ve svém životě. Cesty k sobě, k lepším vztahům, sexualitě i životu. 
  1. ODSTUP – pokud cítíš, že je toho na tebe moc – dej si odstup. Dopřej si čas pro sebe se sebou. Zajdi si zaběhat, vymlátit na box anebo si užít saunu. Dopřej si! 

Návraty z míst, kde se cítíme podpořeni a sami sebou nejsou vždy snadné. Doufám, že ti těchto 10 tipů alespoň trochu pomůže při tvém návratu do reality. Pevně věřím, že to co chceš žít se ti podaří ze seminářů přenést i do života „tam venku“.

S láskou, Klára