Jak se spojit se svými vnitřními aspekty?

Ženo, slýcháš někdy od okolí dobře míněné věty: „Měla bys přibrzdit a zjemnit, chováš se jako chlap a není to sexy!“

A muži, už ti někdo řekl: „Nechovej se jak hysterická ženská!“ nebo „Měl bys znát cíl svého života a né furt skákat kolem rodiny?“

Tyhle genderové hlášky nevychází z nového trendu jménem „vyber si své pohlaví z milionu možných“, ale jsou důsledkem našeho vnímání energie, která z člověka vyzařuje v určitých situacích.
Můj velký učitel, Andrew Barnes, popisuje ve své vztahové mapě, že každý v sobě máme čtyři části. Jsou to: nezralé ženství, nezralé mužství, zralé ženství a zralé mužství. Tyhle části jsou spolu v různých vztazích – v závislosti, v podpoře, v komunikaci a podobně. A v různých životních situacích automaticky vstupují do akce a jednají ze své pozice.

V případě, že se vlády nad naším jednáním často ujímají naše nezralé části a působí to nám či našemu okolí potíže, pak je dobré začít s prací na sobě. Buď můžeme kultivovat naší vnitřní vnímavost a získat tak odstup od svého chování a větší prostor pro rozhodnutí „kdo se ujme vlády v dané situaci“ a nebo můžeme blíže poznat naše dva nezralé aspekty a vyživit je, aby tolik nekřičely o pozornost a nevstupovaly nám do vztahů a mezilidských interakcí.

O vztahové mapě, o kvalitách našich vnitřních částí a tom, jak se podpořit a vyživit ty nezralé části, budu více mluvit na semináři Rituál uzdravení: vnitřní muž a žena. Teď bych ti chtěla nabídnout návod, jak se spojit se svou vnitřní ženou a mužem a trochu více se poznat.

Pokud do toho jdeš se mnou, budeš potřebovat zhruba 30 minut času bez vyrušování, zápisník, tužku a jednu, dvě nebo tři židle (podle toho jestli jsi úsporný muž nebo pečlivá žena).

První židli dáš na své oblíbené místo, takové kde se ti dobře přemýšlí nebo které podporuje tvojí aktivitu. Posadíš se na ní a začneš si zapisovat otázky, které bys chtěl/a položit své vnitřní ženě. Může to být cokoliv, co tě zajímá a neznáš na to v tuhle chvíli odpověď. Například: Jak se teď cítíš? Máš všechno, co potřebuješ? Můžu pro tebe něco udělat?

Jak můžou vypadat otázky pro tvou vnitřní ženu:
Jak se teď cítíš?
Máš všechno, co potřebuješ?
Můžu pro tebe něco udělat?

A potom si sepíšeš otázky pro svého vnitřního muže. Například: Máš dost prostoru pro své vyjádření? Je něco, co bys potřeboval pro sebe získat? Cítíš se dostatečně podporovaný? Tyto otázky zde uvádím čistě jako inspiraci, určitě si vymysli vlastní. Smysl musí dávat hlavně tobě. 🙂

Jak můžou vypadat otázky pro tvého vnitřního muže:
Máš dost prostoru pro své vyjádření?
Je něco, co bys potřeboval pro sebe získat?
Cítíš se dostatečně podporovaný?

Nyní máš otázky. Vezmeš další židli (nebo tu původní) a najdeš místo, kde si myslíš, že by se líbilo tvojí vnitřní ženě. Je důležité místo změnit! Ženy mají obvykle rády místečko krásné na pohled, čisté, uklizené, vyzdobené, voňavé. Až ho budeš mít nebo až ho vytvoříš, postav tam svou židli. Posaď se na ní, zavři oči a dýchej. Dýchej více zhluboka, ale uvolněně, ciť svoje tělo a svojí vnitřní ženu, tu jemnější energii, tu emocionálnější část, tu která neví, co chce, ale pořád je slyšet. A pak jí polož první otázku. Stále jsi v těle, v kontaktu a nech k sobě přijít odpověď. Dej si čas, někdy to i pár minut trvá ;) Nad odpovědí nepřemýšlej, ať je jakkoliv divná. Pouze si jí zapiš a ptej se dál.

Čisté a prosvětlené místo tvé vnitřní ženy.

A teď třetí židle. Už víš, co tě čeká. Najdi místo, kde bude v pohodě tvůj vnitřní muž. Možná bude potřebovat více prostoru, nebo bude chtít pivo a chipsy 😀 … to si dělám trochu srandu. Pokud by toto chtěl, tak mu to připrav na místo a dovol mu to konzumovat až po skončení :D. Však pevně nastavené hranice by mu měly vyhovovat. Potom si sedni na židli na tomhle mužském místě, zavnímej svůj klid, jasnost, bezpečí, odvahu nebo cokoliv, co tě spojí s tvým vnitřním mužem. Nezapomínej na hlubší dech. A pak se postupně ptej na připravené otázky a zapisuj své odpovědi.

Klidné místo plné svobody pro tvého vnutřního muže.

Máš vše zapsané? Tak se pojď trochu zatřást, oklepat, vyskákat. Pusť si jednu nebo dvě oblíbené písničky a zapař si na ně svým obvyklým způsobem. Vrať se k sobě. A pak si sedni kamkoliv chceš a pročti si svoje zapsané odpovědi.

Možná se budeš divit, co vše se od svých vnitřních částí můžeš dozvědět, když jim dáš stejný prostor. Pokud chceme do svého života přinést harmonii, potřebujeme dát oběma těmto vnitřním částem dostatek prostoru pro vyjádření.

Poznámky si můžeš schovat a toto „židlové cvičení“ kdykoli zopakovat. Budu ráda, když se o ně podělíš i se mnou.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video