Moje poprvé – bolí to nebo ne?

Milý deníčku, 

musím se s tebou podělit o setkání s mocnou bytostí a medicínou jménem SANANGA.

Sananga je tradiční medicína kmenů jižní Ameriky. Jedná se o kořen keře, jehož šťáva je zpracovaná jako oční kapky. Používá se k léčení tzv. panemas – duchovních nemocí. Indiáni ji používali před lovem, neboť zbystřuje zrak a zlepšuje vnímavost. Její využití je ale širší –  léčí oční vady, rozvíjí intuici, podporuje hloubkové čištění a harmonizuje nás na všech úrovních, otevírá srdce, odvápňuje a aktivuje šišinku, zklidňuje mysl.

Sananga patří mezi šamanské medicíny, a jako taková má svůj vlastní spirit. Přijetím Sanangy přijímáš i ducha této mocné bytosti.

Zrak. Naše spojnice s okolním Světem. Pro většinu lidí jeden z nejdůležitějších smyslů. Já sama jsem na své oči hodně citlivá, a to hlavně kvůli tomu, že od malička špatné vidím a nosím brýle na dálku. Než jsem se k brýlím dostala, prožila jsem si své “slepecké období”.. Jistě si, milý deníčku, dokážeš představit jaké to asi může být když vidíš pořád rozmazaně, nepřečteš ani půlmetrový nápis na billboardu a neustále do někoho nebo něčeho narážíš. 

Takže, jaká asi mohla být moje reakce, když jsem se na jednom z našich seminářů dozvěděla tu zdrcující a děsivou zprávu!

Nakapeme si do očí Sanangu, je to super na práci s přijímáním a propouštěním bolesti a bytí v okamžiku tady a teď.

Říkala jsem si, že to není nic pro mě, že do očí si teda rozhodně nenechám nakapat vůbec nic, a že si tuhle kratochvíli prostě nechám ujít. Asi tušíš, že to nakonec dopadlo celé úplně jinak a já se tak poprvé setkala s mocnou medicínou Sananga. Moje zvědavost a důvěra v Martinu převládla a pomohla mi překonat můj strach a obavy.

Pak už jsem jen ležela na matraci v sále a spolu s ostatními čekala. Měla jsem strach a v mojí hlavě vznikal totální chaos. Zůstat nebo utéct? 

Dýchala jsem, zklidnila mysl, napojila se na své tělo a poslouchala přibližujcí se kroky. Slyšela jsem hlasité dýchání a občasné bolestivé zasyknutí ostatních. Kroky se zastavily u mé hlavy. Věděla jsem, že tohle chci, potřebuji a že jsem připravená. Klidný hlas se mě zeptal, zda chci přijmout medicínu Sanangu. Bezmyšlenkovitě ze mě vyletělo ANO!

V koutcích očí jsem ucítila chladivou tekutinu. Otevřela jsem oči a projela mnou silná řezavá bolest. Bolest se pomale rozpínala celým mým tělem. Dýchala jsem a bolest přijala, uvolnila se do ní, byla s ní a nebojovala. Prostě jsem tam jen tak byla s tím vším, co přicházelo. A pak se vše rozpustilo, včetně mě. Měla jsem pocit, že jsem součástí všeho, a že to všechno je nádherné, barevné a tak nové. 

Možná mi, milý deníčku nevěříš, že by to mohlo být takto obohacující a krásné. Můžeš si proto přečíst o tom, jaké bylo první setkání se Sanangou pro Martinu, kterou můžeš potkat na mnoha seminářÍch v Redvillage

MARTINA

Martina Soukupová, průvodkyně po změněných stavech vědomí, lektorka Redvillage,cz

“Už je to pár let, kdy mi do života vstoupila Sananga, ale ta vzpomínka je dosud velmi živá. Svoje „poprvé“ jsem zažila u Andrew Barnese. Ležela jsem na zemi mezi mnoha dalšími a strach mi svíral hrdlo i srdce. Přesto jsem věděla, že této medicíně chci dát šanci. A tak jsem čekala, dýchala a poslouchala, jak se Andrew blíží s něčím, co prý bude nesnesitelně pálit. 

A potom došel ke mně a do každého oka mi dal kapku. Já jsem zamrkala a pak jsem se propadla do bolesti a do sebe. Bylo to intenzivní, ale trvalo to velmi krátce. A pak se mi po těle rozlil teplý blažený pocit a obejmul mě do své laskavé a pečující náruče. Bylo to až neuvěřitelné. Chtělo se mi otevřít oči a podívat se, jestli i ostatní zažívají tohle přijetí, ale nešlo to a tak jsem jen byla. Ale to bytí bylo úžasné. Přála jsem si tehdy, ať tohle setkání nikdy neskončí a věděla jsem, že touto iniciací mi do života vstoupila další moudrá bytost, která (když jí to dovolím) mě bude učit kým doopravdy jsem.” 

Bezpečné prostředí a citlivý přístup průvodců touto zkušeností je klíčový. Své o tom ví Michal, kterého můžeš potkat nejen na seminářích v Redvillage. 

MICHAL

“Zrak, nejdůležitější z 5 smyslů. Nikdy bych si ho nenechal dobrovolně ohrozit a přesto jsem viděl, jak to někteří v mém okolí dělají a ještě si to chválí.

V den mých 33 narozeni jsem poprvé vlezl do zamrzlého rybníka a nechal se provést rituálem Sanangy. Už na začátku mi bylo divné, proč si průvodce přinesl fakírskou podložku. „to je úplně skvělé, uvídíš, krásně tě to uvolní do bolesti. Sanangu mám extra čerstvou, neředěnou, po tom budeš mít zrak jak ostříž.“

Polonahý jsem ulehl na podložku a hroty se pomalu zaryly do kůže. To mě má jako uvolnit? Ale hned jsem přestal myslet na svůj strach, že až otevřu oči, neuvidím a že bolest bude tak nesnesitelná, že to zkrátka nezvládnu.

kap – kap, podívej se na mě… au. Pálení bylo šílené. Ale hroty do zad taky stály za to. V duchu pravidla, že koncentrovaná bolest se pocitově zmírní, když přidáme bolest na jiném místě se mi tělo opravdu začalo samovolně  uvolňovat. Do 20 minut byla bolest pryč. Očima rudýma jak králík jsem se znovu díval na svět s uvědoměním, že nejde to nezvládnout, jde tím pouze projít. Byl jsem šťastný, že jsem „přechodový rituál bolesti“ úspěšně přežil. To jsem ještě něvěděl, že Sananga není o překonání utrpení, ale o uvolnění, klidu a vnitřních vhledech. U nás v Redvillage podložky s hroty nepoužíváme a koncentraci si můžeš vybrat jak silnou chceš.” 

Sananga je mocná medicína. U nás v Redvillage k ní přistupujeme s velkou úctou a pokorou. Tak se k nám připoj na některý ze seminářů a vyzkoušej tuto medicínu na vlastní oči.